Euroleague’de Final Four’a Doğru

Avrupa basketbolunun zirvesinde, Final Four’da şampiyonu değerlendirmeye 2 maç uzaklıktayız yalnızca. 1988’de başlayan ve Tracer Milano’nun şampiyonluğu ile sonuçlanan ilk Final Four ‘dan 30 yıl sonra bir Türk takımıyla gidiyoruz Belgrad’a.

Tabii bu Final Four öncesi bizim için en önemli gündem maddesi yine Fenerbahçe Doğuş. Hafif sendeleyerek başladığımız normal sezonda alıştığımız Fenerbahçe’yi yine alıştığımız şekilde sezon sonunda çok daha disiplinli, oturmuş ve rahat gördük. CSKA’nın ardından ikinci bitirdiğimiz normal sezon sonrası Fenerbahçe’ye en ters gelen takımlardan biriyle; Baskonia’yla eşleştik playoff’ta. Baskonia’nın fast break takımı olması, özellikle riboundlarda rakiplerine büyük üstünlük sağlaması ve hiçbir zaman pes etmemesi seri öncesi otoritelerin aklında soru işaretleri yaratmaya yetmişti. Serinin 3-0 olamayacağını, hatta Fenerbahçe’nin zorlanacağını düşünenleri haksız çıkarmadı Baskonia ve ilk 3 maç sonunda 2-1 geride olduğu seride oldukça iyi mücadeleler çıkardı. Neyse ki deneyimli kadrosu ve artık finallere alışmış yapısıyla Fenerbahçe Obradovic’in önderliğinde seriyi 3-1 noktaladı ve Belgrad biletini cebine koydu.

CSKA NE KADAR YIPRANSA DA KAZANMAYI  BİLDİ

CSKA bir diğer Rus temsilcisi Khmki ile eşleştiğinde beklentiler serinin çok yorucu olmadan 3-0 CSKA lehine biteceği yönündeydi. Son maçtaki bariz hakem hataları olmasa Khmki seriyi 2-2 yapıp son maç öncesi büyük bir moralle rakibinin evine gidecekti fakat olmadı, seri CSKA’yı epey yıpratsa da 3-1 sona erdi.

SON YILLARIN HEGEMONYASINI KIRAN TAKIM OLDU

Play Off’ların en büyük sürprizi Fenerbahçe’nin Final Four’daki rakibi Litvanyalı Zalgiris’ten geldi. İlk maçta uzatmada Olympiakos’u Yunanistan’da yenip saha avantajını aldıktan sonra Litvanya’daki maçlarda rakibini adeta süpürdü Zalgiris. Kulüp bazında uzun yıllardır sessiz olan balkan ve kuzey Avrupa ülkeleri açısından bu zafer büyük bir anlam taşıyor. Son yıllardaki Türkiye, İspanya, Yunanistan ve Rusya hegemonyasını ilk kıran takım oldular.

Pana, Madrid eşleşmesi ise ol

dukça ilginç başladı. İlk maçta Madrid’i 28 sayı farkla sahaya gömen Pana saha avantajıyla girdiği seriyi çok rahat götürebileceğinin sinyallerini vermişti. İkinci maça da bu özgüvenle başlasalar da uyuyan dev uyandı ve tecrübesiyle Madrid avantajını alarak seriyi İspanya’ya taşıdı. Sergio Lull’un uzun sakatlıktan geri dönüşü ve Donçiç’in bu yıl harikalar yaratmasıyla Madrid, Pana’yı içerde süpürdü ve 3-1’le Final Four’da CSKA’nın rakibi oldu.

FENERBAHÇE FİNAL FOUR’A  OLDUKÇA GÜÇLÜ GİRİYOR

Her ne kadar Udoh ve Bogdanovic’i kaybettikten sonra düzenini kurmakta zorluk yaşadığı görülse de Fenerbahçe Final Four’a oldukça güçlü gidiyor. Oturmuş sistemi, Obradovic farkı, kısalarının büyük özgüveni ve Vesely’nin insan üstü performansı ve arzusu Fenerbahçe’yi Final Four’un en büyük favorisi yapıyor. Kalinic’in dönüşü ve genç Guduric’in performansı Sırbistan’da çok kilit durumda.

Obradovic playoff’larda her ne kadar Melih ve Ali Muhammed’e pek şans vermese de Final Four’da bu iki oyuncuyla rakiplerine kritik sürprizler hazırlayacağını düşünüyorum.  Rakip Zalgiris her ne kadar genç ve tecrübesiz görünse de bu onların ne kadar iştahlı ve saldırgan olduğu gerçeğini değiştirmiyor.

CSKA FAVORİ GÖRÜNÜYOR

Real Madrid-CSKA cephesinde işler biraz daha karmaşık. 2 takım da bu seviyede oynamaya çok alışık. Sezonu lider bitiren Ruslar eğer soğukkanlı oynar, kendi sistemlerinin çok dışına çıkmazlarsa favori görünüyorlar. Madrid’de ise durum Lull ve Doncic’in ellerine kalmış durumdalar. İspanyol takımları tek kişilik performansları oldukça sevdiği ve bu performanslarla büyük bir ivme kazandığı için Ruslar eğer bu iki adamı durdururlarsa Madrid’e final şansı vermeyecektir.

Belgrad’da atmosfer her açıdan mükemmel olacak. Obradovic’e sahip olan bizler için ise bir başka dünya bizi bekliyor.

Yarı final eşleşmelerini daha derinlemesine inceleyeceğimiz, Belgrad’daki atmosferi daha çok hissedeceğimiz gelecek yazıda görüşmek üzere.

Bir önceki yazımız olan Euroleague de En Çok İzlenen Takımlar Belli Oldu başlıklı makalemizde anadolu efes, Dörtlü Final ve Fenerbahçe Doğuş hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir